Το φυσάει και δεν κρυώνει η Ρόμα. 1-1 στο 93′ με ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Η Ρόμα είχε την ευκαιρία να νικήσει την ΤΣΣΚA να «καθαρίσει» την δεύτερη θέση που οδηγεί στους «16» του Champions League και να την αφήσει να φάει τα… λυσσακά της με την Μάντσεστερ Σίτι…

Αντί αυτού η Ρόμα δέχθηκε την απόλυτη ψυχρολουσία στην παγωμένη Μόσχα, με την ΤΣΣΚΑ να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 93′.

Οι Ρώσοι υποδέχθηκαν στην άδεια και ψυχρή «Χίμκι Αρένα» την Ρόμα, με τους Ιταλούς να έχουν τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα κιόλας λεπτά και τους γηπεδούχους να περιμένουν και να χτυπήσουν στην κόντρα επίθεση. Οι Ρώσοι κατάφεραν να απειλήσουν με τον Ντουμπία. Στην πρώτη περίπτωση ο Κώστας Μανωλάς πήρε την μπουκιά από το στόμα του επιθετικού και στην δεύτερη περίπτωση ο Ντε Σάντις κράτησε το μηδέν και δεν επέτρεψε στον Ντουμπία να πανηγυρίσει το γκολ.

Λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο η Ρόμα κέρδισε φάουλ, ο Τότι ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Ακινφέεφ και έγινε ο γηραιότερος παίκτης στην ιστορία του Champions League που σκοράρει από φάουλ.

Στο δεύτερο μέρος η Ρόμα βρήκε χώρους αφού η ΤΣΣΚΑ έψαξε την ισοφάριση, ωστόσο καμία από τις προσπάθειες δεν μετουσιώθηκε σε κάποιο γκολ. Στα τελευταία λεπτά οι Ρώσοι πίεσαν και στο 93′ ο Μπερεζούτσκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντε Σάντις και ισοφάρισε το ματς.